KKK

Monitoring Městské památkové rezervace historického jádra města Český Krumlov - památky Unesco

Pověřená organizace:
Státní památkový ústav České Budějovice
Pracoviště monitoringu a památkových průzkumů
náměstí Přemysla Otakara II. 34
České Budějovice
Tel.: +420 387 312 140

Zámek 59
Český Krumlov
Tel.: +420 380 711 026

Generální konference UNESCO, která se sešla v roce 1972 v Paříži, přijala dne 16. listopadu Úmluvu o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví. V tomto dokumentu jsou definovány statky, které mají univerzální hodnotu a zájem na jejich ochraně přesahuje národní zájmy.

Celkový pohled na Český Krumlov na podzim, foto: Libor Sváček

Česká republika se stala smluvním státem Úmluvy v roce 1991. Na základě tohoto aktu byl připraven seznam prvních kulturních a přírodních památek navrhovaných Českou republikou k zápisu do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví. První tři byly zapsány 4. 12. 1992 (jednou z nich byl i Český Krumlov) a v následujících letech postupně další. V současné době je na listině již 8 památek nacházejících se na území České republiky: historické centrum Prahy (městská rezervace), historické centrum Českého Krumlova (městská rezervace), historické centrum Telče (městská rezervace), Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Ždáru nad Sázavou (národní kulturní památka), Kutná Hora: historické centrum města (městská rezervace) s kostelem sv. Barbory a chrámem Panny Marie v Sedlci (národní kulturní památka), Lednice - Valtice kulturní krajina (krajiná památková zóna), zahrady a zámek v Kroměříži (národní kulturní památka), Holašovice, historická vesnice (vesnická památková rezervace). Další památky jsou v návrhu.

Jednou z povinností každého smluvního státu je podávání zpráv o aplikaci Úmluvy a o stavu péče o jednotlivé památky UNESCO. K naplnění této povinnosti připravil výbor světového dědictví osnovu, jejíž poslední verze byla schválena Výborem světového dědictví v Kjótu v prosinci 1998.

Podle této osnovy budou zprávy předkládány každých 6 let v závazné formě. Zpráva každého smluvního státu má obsahovat tyto dvě části:

  • I. Část - Aplikace Úmluvy smluvním státem
  • II. Část - Stav konzervace jednotlivých památek UNESCO

První část, kterou smluvní stát předkládá, obsahuje celkovou zprávu o aplikaci Úmluvy. V České republice byl ministerstvem kultury jejím zpracováním pověřen Státní ústav památkové péče (SÚPP).

Druhou část zpracovávají organizace nebo osoby pověřené státem, v našem případě příslušné památkové ústavy, v úzké spolupráci s výkonnými orgány památkové péče, správci dotčených kulturních památek a památkově chráněných území a dalšími subjekty, které Ministerstvo kultury ČR pověří nebo požádá.

Státní památkový ústav České Budějovice dostal za úkol zpracovat druhou část zprávy na dvou památkách UNESCO; historickém centru Českého Krumlova (městská rezervace) a Holašovicích, historické vesnici (vesnická památková rezervace).

Z toho důvodu bylo zřízeno nové detašované pracoviště v Českém Krumlově - pracoviště monitoringu a památkových průzkumů,jehož úkolem je, mimo jiné, i vypracování této zprávy.

Zpráva je zpracovávána na základě průběžného sledování stavu Městské památkové rezervace. Informace, které se shromažďují a vyhodnocují, se však netýkají pouze přímo památkové péče, ale sledují se i všechny vlivy nepřímé, například cestovní ruch, obývání, zaměstnanost atd. K tomu je nutná spolupráce s mnoha různými institucemi, které s památkou přicházejí do styku nebo v ní přímo působí, včetně orgánů státní správy a samosprávy v daném území.

(Vybráno z metodiky SÚPP 1999)