KKK

Zámecké divadlo v 19. století

Od konce 18. století přestává mít zámecká vrchnost o divadlo výraznější zájem. Velké jeviště i hlediště zřejmě neodpovídalo představám o vhodném prostředí, kde by si členové rodiny a jejich přátelé zahráli pouze pro sebe. To bylo také důvodem, proč si Schwarzenberkové již v roce 1778 zřídili jiné divadlo na zámku Hluboká nad Vltavou.

Plán zámeckého divadla v Českém Krumlově z roku 1879

Počínaje rokem 1814 se divadlo stalo předmětem zájmu kočujících společností a ty tu také, pochopitelně se svolením majitele, čas od času hrály až do uzavření divadla v roce 1898. Na programu byly nejčastěji německé populární frašky. V roce 1864 zde ovšem hrála operní společnost z Lince náročné opery od Flotowa, Donizettiho, Meyerbeera a Verdiho. Ke slovu se dostala i česká představení. V roce 1891 sehráli místní ochotníci tři české aktovky. Dalšími českými představeními v provedení Městského divadla v Českých Budějovicích byly v roce 1896 opery, Verdiho La Traviata a Smetanova Prodaná nevěsta. Posledním nájemcem byla divadelní společnost Vendelína Budila z Plzně 29. a 30. května 1897 s operou Hubička Bedřicha Smetany a Malým lordem od M.Burtonové.

Plakát vystoupení herecké společnosti Vendelína Budila v zámeckém diavdle, 1897, foto: Lubor Mrázek

Opatřením okresního hejtmanství v Českém Krumlově nebylo od roku 1898 dovoleno v zámeckém divadle z bezpečnostních důvodů hrát. Zákaz nebyl nějaký čas zcela respektován a v divadle se konalo několik málo akcí v roce 1903 a 1906.

(om)